Історія закладу

Головна » Історія закладу   

    Сама історія нашої школи тісно пов'язана із виник­ненням селища Крижопіль. У 1888 році місцеві жителі звернулися до Ольгопільського єпархіального відомства із проханням відкрити школу у старому будинку, що слугував колись корчмою на Кучманському шляху. Спочатку у школі навча­лося тільки 7 учнів. Згодом, коли кількість школярів зросла, виникла потре­ба у новому приміщенні. Уже в 1892 році існувало дві школи: селищанська і залізнична, де працювало по два класи. На початку 1900 років залізнична школа була реорганізована у двокласну із двома паралелями і розташувалася у будинку, який зберігся до­тепер. Працювало у цій школі 5-6 учителів. Дітей навчалося 100-120. Першим директором школи у 1888 році було призначено Хитька Мико­лу Олексійовича. А в 1907 році його змінив досвідчений педагог Сливка і Іван Григорович. Пізніше школу очолювали С. М. Смик, М. П. Дюрич, Г. І. Мазур, П. Д. Коваль. У 1922 році відкрито єврейську школу (хедер), яка проіснувала до 1939 року. Дві школи  ,сели­щанська і залізнична, згодом об­'єдналися. У 1937 році році відбувся перший випуск десяти­річки, а в 1939 році розпочато будівництво середньої школи, яка відкрилася у вересні 1941 року, але була зруйнована вщент під час бойових дій. Повоєнного часу діти навчалися у новозбудованому двоповерховому будинку з південно-східного боку залізниці, де тепер працює друкарський цех. Із 1960 року діє сучасна триповерхова школа, а з 1963 одноповерховий (реконструйований у 2003 році) будинок молодших класів. У 1974 році до­будовано триповерхове крило головного корпусу.У повоєнний час директорами школи були І. П. Маєвська, Г. К. Блажій, К. П. Тищенко, В. О. Андріїшен, С. С. Полущук, Д. В. Тарахкало, И. Ф. Глуховський, М. К. Марущак, О. В. Онищук. Із вересня 2003 року очолює колектив школи М. І. Мартинюк. Першими відомими випускниками школи були командири Радянської Армії і Морського Флоту Яровий, Гаранін, Матвіїв, Дюрич, Славінеький, лікарі Коробкова, Рудакова, Файнер, учителі Андрусь, Розенфельд, Медвідь.  Не залишалися осторонь спільної біди і в роки Великої Вітчизняної війни, власним щоденним подвигом, потом і кро­в'ю відстояли ідеали добра й любові, що прищепила їм рідна школа. Загину­ли на фронтах другої світової війни учитель Карнаухов, випускники Шабунов, Лігоцький, Кравець, Розенфельд, Панченко, Бичковський. Олегові Ана­толійовичу Бичковському не було й двадцяти, коли він, у нерівному бою при форсуванні Дніпра, загинув. Посмертно молодший лейтенант удостоєний звання Героя Радянського Союзу. У пам'ять про славетного земляка наша школа носить його ім'я.

Здобуту життєву мудрість та стійкість у випробуваннях передавали своїм вихованцям колишні фронтовики, а згодом учителі школи Кулик Олек­сандр Данилович, Блажій Григорій Костьович, Конишев Микола Володи­мирович, Денисюк Павло Федорович, Ярцун Наталя Єремеївна, Андріїшин Василь Омелянович, Мормиш Василь Андрійович. Для учнів вони ста­ли взірцем людяності, вимогливості до самих себе та оточуючих, патріотиз­му.Із вдячністю випускники минулих років згадують імена своїх наставників, що стали легендарними: Гонорівського Давида Яковича, Ставської Єфросинії Федорівни, Маєвської Ірини Піменівни, Тищенка Кирила Опанасовича, Андріїшиних Василя Омеляновича та Паші Володимирівни, Кондрацької Тамари Парфентіївни, Терещенко Раїси Павлі­вни, Сидоренко Марії Тимофіївни, Цимбал Галини Тодосівни, Шмагельської Галини Олексіївни, Бороди Ганни Давидівни, Сторожа Іларіона Петровича, Бажури Тамари Ми­колаївни та ба­гатьох інших. Усі вони варті бути не просто названими на сторінках газе­ти, але й гідні книг, написаних про їхню невтомну пра­цю.

   Не одне покоління жителів нашого селища, згадуючи першу школу, не­одмінно назве її рідною За більш ніж столітній період з її стін вийшли сотні випускників, які в майбутньому зробили нео­ціненний внесок у розвиток та становлення нашої держави. У всіх сферах людської діяльності виявили вони високий професіоналізм, компетентність, ерудицію, відповідальне ставлення до роботи. Основою формування цих яко­стей стало навчання у Крижопільській школі № 1. Наші випускники май­бутні науковці, лікарі, учителі, діячі мистецтва, журналісти, хлібороби, спорт­смени, військові, юристи, інженери чи прості робітники. Усіма ними пишається наша школа.

На стендах імена шкільного музею красуються імена випускників: В. М. Телелим  професор Академії Збройних Сил України, І. О. Бєлінський відомий фахівець у галузі аеропортобудування, очолював кафедри аеропортів Київського міжнародно­го університету цивільної авіації, С. І Спектор академік Академії медико-технічних наук Росії, Є. Ф. Гудований кандидат історичних наук, О. М. Андрух референт перекладач при ООН. Це лише декілька яскравих імен, які можуть слугувати прикладом наших досягнень. Та не тільки високі про­фесійні здобутки є орієнтиром для наших вихованців, бо ж життя дає великі можливості для кожного з нас знайти себе: стати прекрасним батьком чи матір'ю, зігріти теплом свого серця чи м'яким сяйвом душі, прикрасити зем­лю плодами своїх рук, бути бажаним і необхідним для інших людей. Усіма цими здобутками можуть гордитися випускники моєї школи. Щороку на адресу педагогічного колективу школи надходять листи  вищих учбових закладів, де виражається подяка за глибокі знання й активну життєву пози­цію наших ви­пускників-сту­дентів.Зараз, як і колись, школа напружено і плідно працює. У ній створені усі мови для навчання та розвитку дітей: навчальний заклад розміщений у чотирьох приміщеннях, функціонують 9 кабінетів, 3 майстерні, кабінет обслуговуючої праці, бібліотека, спортивний зал, актовий зал, їдальня, кімната психолога, методичний кабінет, 2 комп'ютерних класи, народознавчий кабінет Чиста криниця», 25 класних кімнат.

Та основними надбаннями для нашого учнівсько-учительського колективу є досягнення у навчанні та виховній роботі.У школі працює 75 учителів, майстрів своєї справи. За наслідками атестацій педагогічних працівників три педагога мають високе звання «Учитель - методист», дванадцять носять звання «Старший учитель», 34 учителі мають міщу кваліфікаційну категорію, 24 спеціалісти першої категорії, 11 другої, 6 учителів-спеціалістів. 17 педагогів школи нагороджені Почесним знаком відмінник освіти України. Школа гордиться педагогічними здобутками Ковальчук Валентини Петрівни, Прокоп'юк Світлани Степанівни, Мартинюка Миколи Івановича, Заболотної Галини Феодосїгвни, Половко Наталі Мико­лаївни, Саврацької Марії Опанасівни, Очеретної Лідії Корніївни, Третьякової Людмили Юріївни, Бутріної Галини Григорівни, Облещук Любові Ми­колаївни. Обличчям пішли є учителі-призсри обласних конкурсів «Учитель року» : Вовк О. Д. і (І місце), Старік О.П. (І місце), Ковальської Л. В. (І місце), Пляцок І.М. (III місце),Краснянської 3. М.(І місце), Андронік Л. Й. (II місце).Великим досягненням у діяльності педагогічного колективу є те, що за результатами атестації школи у 2007 році та рішення Вінницької регіональ­ної експертної ради з ліцензування та атестації навчальних закладів школа атестована з відзнакою терміном на десять років. Про високу результативність роботи свідчить перше місце у районі, яке вкотре здобуває школа за наслідками предметних олімпіад (65 призових місць), призові місця на обласних олімпіадах та різноманітних конкурсах, спортивних турнірах. Неодноразово наші учні ставали призерами обласних олімпіад із базових дисциплін, а також конкурсів. Виховний процес незмінно іде поряд навчанням.

Із 1984 року на кращих зразках народних звичаїв та традицій українсь­кого народу діє при школі фольклорно-етнографічний гурт «Лада». Вражає талантом і творчою наснагою та надихає на створення власних творчих робіт керівник гурту, вчителька української мови та літератури О. Д. Вовк. У рамках культурологічного проекту «Берегиня» учні та вчителі ство­рюють календарно-обрядові композиції з місцевого фольклору, вивчають обряди рідного краю, відтворюють кращі із забутих обрядів. Окрасою школи є аматорський народний колектив «Юність»,який очолює Роздорожнюк Г.І.В доробку колективу понад десятка танців, які вражають своєю красою, виразністю. Серед них український «Гопак», «Вітерець», «Плескач», «Віночок», «Сопілкарі», «Ми з України», подільський «Кужіль» та полька, поліський танець «Поліські викрутаси», волинський танець «Ойра», закарпатська «Березнянка», білоруська «Лявоніха».Колектив неодноразово отримував численні перемоги на обласних та міжнародних фестивалях народного танцю.Кілька десятків років радує слухачів своїм дзвінкоголоссям і хоровий колектив «Пролісок». А любов до пісні прищеплює юним вихо­ванцям учитель музики і художній керівник цього колективу В. О. Корчак. Тонким відчуттям музики, надзвичайною чарівністю,високою виконавчою майстерністю вирізняється учнівський хор Крижопільської СЗШ І-ІІІ ст. № 1 серед інших подібних колективів. Не поступається подібними якостями і вчительський хор нашої школи, що за кілька років встиг завоювати повагу у любов  своїх шанувальників. Добре знаний у педагогічних колах району дискусійний клуб «Опонент», натхненником якого є О. А. Мужилівська. Проблеми, що порушуються на засіданнях клубу, надзвичайно актуальні для сучасності ,заставляють юних не стояти осторонь життя ,а сміливо вступати в його вир ,активно протистояти його негативним проявам.Усі ми усвідомлюємо, що живемо а історії, що є спад­коємцями народних цінностей. А допо­магають нам це зро­зуміти заняття гурт­ка «Знавець рідного краю» (керівник Г. М. Гаврилюк). Ця робота дав мож­ливість дослідити історію своєї родини на тлі певних історичних подій, на підставі спогадів своїх родичів ; сімейних архівів. Зібрані матеріали узагальнюються у формі про­ектів «Голодомор 1931-1932 років і моя родина», «Доля моєї родини на тлі Другої світової війни», «Голодомор 1946-1947 років трагедія моєї родини», Такими ж  звичними для учнів та вчителів нашої школи стали виступи учасників і театру-студії «Задзеркалля». Художній керівник студії Л. И Андронік та. М. Пляцок ставлять перед собою завдання виховати вдумли­ву людину, здатну розуміти й любити мистецтво, дати можливість виявити свою індивідуальність  через творчість  У творчому доробку колективу вистави «Сяйво різдвяної зірки» (за творами Ч. Діккенса, О. Уайльда, М. Гоголя, Генрі), «Ніч перед Різдвом», «.Ревізор» (за п'єсами М Гоголя), «Попелюшка» (за п'єсою-казкою Є .Шварца), літературно-мистецькі композиції «Чарівний світ теат­ру», «Розп'ято нас між Заходом і Сходом», уривки із трагедії В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта» та п'єси М. Старицького «Маруся Богуславка», Лесі Українки  «Бояриня».Розвинути своє поетичне обдарування допомагає своїм вихованцям зна­на у районі поетеса та наша вчителька О. В. Гандзюк, яка організувала літе­ратурний клуб «Зоряна криниця». Дописувачі районки неодноразово знайо­милися із поезією Тетяни та Ірини Лозовських, Зоряни Паламарчук, Ольги Борщевської, Інни Жмурко, Ольги Піскун. Працюючи у клубі, учні навча­ються на прикладі кращих зразків класичної та сучасної літератури, твор­чості письменників-земляків, проводять зустрічі з відомими особистостями.  Колектив  очолюваний Мартинюком М.І. і надалі намагається працювати плідно та творчо,продовжуючи кращі традиції свого учбового закладу.

З 02.12.2022 року заклад змінив назву на Ліцей №1 смт Крижопіль Крижопільської селищної ради.